با توجه به اهمیت و جایگاه قانون اساسی این استثناء مواد ۱ قانون احکام دائمی و ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه، شامل اصول قانون اساسی نمی‌شود

نظام حقوقی دانشگاه ها در کنار قوانین عمومی

۱۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۱ کد : ۸۹۹۰ اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۳۷۷

بخشی از رأی شماره ۸۴۰ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ ۰۱/‏۰۵/‏۱۳۹۸‬ چنین مقرر می‌دارد:

«اگرچه طبق حکم بند (ب) ماده ۲۰ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده ۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه، دانشگاه‌ها از لحاظ اداری، مالی و تشکیلاتی تابع مصوبات هیأت امنا خود هستند و از لزوم رعایت سایر قوانین مستثنی شده‌اند، لیکن با توجه به اهمیت و جایگاه قانون اساسی این استثنا شامل اصول قانون اساسی نمی‌شود، کما اینکه پیش از این نیز هیأت عمومی دیوان عدالت اداری رأی شماره ۱۱۶۹-۱۷؍۱۱؍۱۳۹۶ را در تأیید این معنی صادر کرده است».

اداره کل امور حقوقی دانشگاه تهران به خواست معاونت محترم حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی را در دست آماده سازی دارد که موضوع ان بازشناسی رابطه میان استقلال دانشگاه‌ها از قوانین عمومی و مرزهای آن است.

از این رو از ادارات حقوقی دانشگاه‌های سراسر کشور دعوت می‌شود نقدها و نظرات و تحلیل‌های خود را به نشانی الکترونیک اداره کل امور حقوقی دانشگاه ارسال نمایند و در این گزارش یاریگر دانشگاه تهران باشند.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.